Aktualności

Zakopane - 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

17.09.2018
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Patronat UPJPII, udział w konferencji naukowej i jury konkursu fotograficznego dr Klaudii Cymanow-Sosin, z-cy Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII oraz 11 dni wytężonej i ciężkiej pracy w Biurze Prasowym 50. Studentów i absolwentów - IDIKS UPJPII to podstawowe działania dotyczące współpracy przy organizacji 50. MFFZG. 
Jak podało biuro prasowe, w którym swój udział zaznaczyły trzy studentki IDIKS: „W sobotę 18 sierpnia w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór odbyła się konferencja naukowa pt. „Sztuka inspirowana górami”. Wszystkich zgromadzonych gości powitała Wiceburmistrz Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica. 
W zabytkowym wnętrzu domu, w którym kiedyś mieszkał Stefan Żeromski, spotkali się naukowcy i słuchacze zainteresowani tematem sztuki inspirowanej górami. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych gości, ponieważ obejmowała różnorodne tematy referatów, mówiących o sztuce folkloru. Składała się z trzech części, podczas których międzynarodowe grono prelegentów, wygłosiło swoje referaty, a byli to: Maria Baliszewska (Polska), Jan Karpiel-Bułecka (Polska), Maciej Krupa (Polska), Elżbieta Chodurska (Polska), Evgeniya Grancharova (Bułgaria), Mircea Cimpeanu (Rumunia), Miklós Braun (Węgry), Didier Bernard (Francja),Bülent Kurtişoğlu (Turcja), Natalia Rashkova (Bułgaria), Aleksander Böhm (Polska) oraz reprezentująca partnera festiwalu - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Klaudia Cymanow-Sosin (Polska). Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników”. 
Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, to czas nauki, ale i też świetnej zabawy. 
W dniach 16-26 sierpnia trwał zakopiański 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. „Złote Gody” festiwalu, organizatorzy postanowili uczcić w wyjątkowy sposób. Nie tylko całe wydarzenie było o kilka dni dłuższe niż zazwyczaj, ale także zorganizowano wiele innych wspaniałych atrakcji dla gości i mieszkańców Zakopanego.
W imieniu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, cała Dyrekcja - ks. prof. Michał Drożdż, dr Katarzyna Drąg i dr Klaudia Cymanow-Sosin nawiązali współpracę z Urzędem Miasta Zakopane, w ramach której przyjechałyśmy na praktyki, dołączając do Pauliny odbywającej staż. To była świetna okazja, dla nas, by zdobyć kolejne cenne doświadczenia.

Swoją przygodę z festiwalem przepisowo zaczęłyśmy od szkolenia BHP, a wcześniej od miłego i serdecznego powitania przez kierownik biura prasowego - Annę Karpiel-Semberecką. Później poszło już z górki. Codzienne gazetki festiwalowe, wysyłany newsletter oraz liczne fotorelacje, to niektóre z zadań, które miałyśmy do zrealizowania. Każdego dnia publikowałyśmy artykuły o wydarzeniach towarzyszących festiwalowi, podpisując się swoimi inicjałami. Tworzyłyśmy razem z całym Biurem Prasowym Festiwalu stronę wydarzenia. Relacjonowałyśmy na bieżąco, co dzieje się w wiosce festiwalowej, na Górnej Równi Krupowej, ale nie tylko. Uczestniczyłyśmy w Korowodzie artystów, występujących na deskach festiwalu. Swoją drogą niezwykłe przeżycie! Ramię w ramię pracowałyśmy z panią Anną Karpiel-Semberecką oraz panią Reginą Korczak-Watychą.

Nie straszne były nam panujące upały. Z każdego kąta Górnej Równi Krupowej rozlegały się dźwięki muzyki górali z całego świata. Udział w wielu koncertach wzbogacił naszą wiedzę o kulturach innych państw (Bułgaria, Macedonia, Turcja, Indie, itd.), uczestniczących w festiwalu. A przede wszystkim bliżej poznałyśmy naszą góralską tradycję. Miałyśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają wszystkie etapy góralskiego wesela, począwszy od korowodu z gośćmi i parą młodą, kończąc na biesiadzie. 

Barwne stroje, tańce i śpiewy towarzyszyły nam każdego dnia, gdy byłyśmy w wiosce festiwalowej. Jeśli akurat byliście w Zakopanem i zauważyliście trzy młode dziewczyny biegające raz w jedną, raz w drugą stronę... Możliwe, że byłyśmy to my: Emilia Goryl, Klaudia Białończyk i Paulina Armatys - studentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, które są szczęśliwe, że przyszło im wzrastać w takim środowisku.

Klaudia Białończyk (biuro prasowe, fotograf)

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Na stronach internetowych Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie stosowane są pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.

Zapisano