Aktualności

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki

22.05.2018
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Krakowie odbył się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki z udziałem pracowników i studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
 
Przygotowania do festiwalu zostały uwieńczone prezentacją, jaka dokonała się na dwóch płaszczyznach podczas sobotniego spotkania z przyszłymi studentami naszego Uniwersytetu, jego miłośnikami i szeroką publicznością, która zaglądała tego dnia do namiotu UPJPII. 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy na scenie pod Ratuszem, jak i na płaszczyźnie medialnej – podczas relacji, jaka pojawiła się na antenie Telewizji Kraków i innych mediów, a której bohaterami byli uczestnicy Festiwalu Nauk i Sztuki. Rozmowę na temat tego, co wyróżnia nasz uniwersytet na tle innych uczelni przeprowadziła z dr Klaudią Cymanow-Sosin, z-cą dyrektora IDIKS UPJPII ds. public relations, red. Alicja Popiel z TVP Kraków. Wspomniane zostały wielowiekowe zasługi Uniwersytetu w dążeniu do prawdy, poszukiwaniu jej korzeni i fundamentów, a także szerzeniu nauki opartej na etycznych podstawach nie tylko wśród młodych studentów, ale i w ramach takich aktywności, jak Uniwersytet Dzieci czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Była też mowa o łączeniu tradycji z nowoczesnością. W ramach prezentacji Akademickiego Centrum Medialnego studenci wraz z akademikami zaprezentowali m. in. profesjonalne narzędzia będące połączeniem wirtualnej rzeczywistości (VR) z rzeczywistością rozszerzoną (AR) – jakim było samodzielne urządzenie holograficzne, dzięki któremu można pracować nad zaawansowanymi rozwiązaniami graficznymi w technologii 3D, a dzięki wersji deweloperskiej tworzyć samemu aplikacje i projekty wykorzystujące nowe technologie. Dzieci, które pojawiły się w namiocie UPJPII doceniły też możliwości, jakie zaprezentowali studenci, demonstrując kamerę rejestrującą obraz w 360 stopniach, tj. urządzenie pozwalające na nagrywanie filmów i robienie zdjęć sferycznych w jakości 4K. Młodzi profesjonaliści z Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowej i Dziennikarskiego Koła Naukowego udowodnili, że w połączeniu z posiadanymi okularami do rzeczywistości wirtualnej można tworzyć profesjonalne reportaże i filmy w technologii 360 stopni. Widzowie, młody fascynacji nowych technologii i przechodnie byli bardzo zainteresowani przebiegiem spotkania. 
UPJPII oferował w te dni znacznie więcej, by wspomnieć takie przedsięwzięcia, jak „Rozum mocny wiarą”, warsztaty filozoficzne „Dostrzec niedostrzegalne”, grę terenową skierowana do uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami, „Warsztat małego iluminatora”, pokazy walk średniowiecznych – „Drużyna Lugiów” oraz gry i zabawy, a także „Szkołę Tańca Jane Austen - pokaz tańców XIX wiecznych”. Dodatkowo obyły się „Krótkie lekcje z zagadnień prawa kanonicznego” oraz prezentacja instytucji pomocy rodzinom z różnymi rodzajami problemów, a także koncert muzyki organowej i zwiedzanie uniwersyteckiej Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która realizuje projekt Sakralne Dziedzictwo Małopolski, dzięki któremu bezcenne dzieła sztuki sakralnej z terenu Archidiecezji Krakowskiej zostaną w pełni zdigitalizowane i udostępnione na powstającym w tym celu portalu internetowym. 
    Za rok kolejny festiwal. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozwojem naszego Uniwersytetu będziemy mieli coraz więcej możliwości zachęcania młodych ludzi do wybrania UPJPII jako swojej Alma Mater.

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Na stronach internetowych Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie stosowane są pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.

Zapisano