Aktualności

Powołanie nowych członków Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności

10.04.2019
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Komisja Medioznawcza Polskiej Akademii Umiejętności powstała w 2017 r. jako wyraz refleksji naukowej nad żywiołowo rozwijającymi się technologiami cyfrowymi, nowymi metodami komunikowania się i przekazu informacji, a także nad funkcjonowaniem mediów w społeczeństwie.

Komisja pragnie skoncentrować się na immanentnym i holistycznym badaniu mediów, na ich historii i teorii oraz na tym, jak media tworzą wiedzę, przetwarzają i przekazują ją w procesie komunikacji, nie zapominając o źródłach i korzeniach medioznawstwa jako dyscypliny wiedzy, stawiając jednak na pierwszym planie jej jednorodność merytoryczną i metodologiczną.

W Komisji Medioznawczej PAU zasiadają przewodniczący Maciej Kawka, zastępcy przewodniczącego ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII oraz prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, prof. dr hab. Jerzy Jastrzębski oraz dr Klaudia Cymanow-Sosin, która odpowiada za strategię wizerunkową, reprezentując  godnie Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II jako członkowie Komisji.

Nowo powołanymi członkami zostali ks. prof. zw. dra hab. Wojciech Misztal, Kierownik Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII oraz pani doktor Katarzyna Drąg, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Wśród zainteresowań ks. prof. zw. dra hab. Wojciecha Misztala, i kierunków badań można wymienić: 
- duchowość biblijna, zwłaszcza nowotestamentalna: ze szczególnym uwzględnieniem pneumatoligii i listów św. Pawła Apostoła oraz znaczenie sakramentów dla duchowości.
- "nowe" stworzenie jako odnowienie i udzielenie pełni życia; życie w Duchu Świętym; życie w Chrystusie; życie w Bogu Ojcu.
- paruzja, zmartwychwstanie i eschatologia jako wypełnienie Bożego planu i ich znaczenie dla doczesnego "teraz".
- życie chrześcijańskie w doczesności; miejsce świata stworzonego, miejsce stworzeń w dziele zbawienia, także w jego ostatecznym wypełnieniu, zwłaszcza w związku z Rz 8,19-23: "Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując przybrania za synów - odkupienia naszego ciała".
- duchowość mediów i relacji społecznych: współczesna duchowość chrześcijańska, obecny wpływ duchowości chrześcijańskiej na życie jednostek i społeczności; przekaz duchowości chrześcijańskiej i reagowanie na nią; media i duchowość (np. wzajemne oddziaływania); duchowość chrześcijańska i Internet.

Katarzyna Drąg – doktor; medioznawca, literaturoznawca, kulturoznawca. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze realizuje na dwu polach: nauka o komunikowaniu, kompetencje komunikacyjne, komunikowanie międzykulturowe oraz historia prasy i dziennikarstwa, proces profesjonalizowania dziennikarstwa (zwłaszcza w wieku XIX i XX do roku 1939). Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Stypendystka Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

oprac. K. R., A. T.
wykorzystano materiały ze stron: www.wmisztal.kielce.opoka.org.pl oraz www.pau.krakow.pl

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Na stronach internetowych Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie stosowane są pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.

Zapisano