Aktualności
Konferencja naukowa: Obrazy i słowa przemocy we współczesnych mediach
„Obrazy przemocy i grozy w dziennikach telewizyjnych i radiowych, sensacjonizm, epatowanie nieszczęściem i agresją wobec współobywateli są dzisiaj jedną z najważniejszych form zyskania odbiorców mediów” - mówią organizatorzy konferencji. Czy jest to prawda? Na to i wiele innych pytań otrzymaliśmy odpowiedź podczas trwania Konferencji Naukowej „Obrazy i słowa przemocy we współczesnych mediach”.
W dniach 4-5 czerwca 2019 w Gmachu Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 odbyła się Konferencja Naukowa "Obrazy i słowa przemocy we współczesnych mediach". Organizatorami spotkania byli: Komisja Medioznawcza przy Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Tematem przewodnim konferencji było usytuowanie problematyki przemocy w dwóch powiązanych ze sobą paradygmatach: przemocy w mediach (ukazywanej w mediach) i przemocy medialnej, będącej ich produktem.
Zjawiska te omówiono w trzech blokach tematycznych:
I. Filozoficzne, etyczne, psychologiczne i edukacyjne aspekty przemocy w mediach
II. Język przemocy - przemoc w języku mediów
III. Przemoc w literaturze i sztuce - estetyzacja przemocy
„Podczas dyskusji oprócz znanych zjawisk przemocy, której formy są widoczne w mediach na co dzień, chcemy zwrócić szczególną uwagę na nowe, dyskretne formy przemocy medialnej, cichej i wyrafinowanej, a nawet niewyrażonej, która jest tym skuteczniejsza, im bardziej ukryta” - możemy znaleźć w programie konferencji.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentowali m.in. ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII - dziekan Wydziału Nauk Społecznych, z referatem pt. „Bezpieczeństwo etyczne człowieka w sieci algorytmów medialnych” oraz dr Klaudia Cymanow-Sosin - zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII.
Klaudia Białończyk