Aktualności
Beatyfikacja Michała Giedroycia – JP2TV patronem medialnym wydarzenia
Cichy, ukryty w murach kościoła św. Marka, krakowsko-litewski błogosławiony. Michał Giedroyć zasili szeregi miasta świętych – Krakowa. Uroczysta msza dziękczynna za beatyfikację , której akt w listopadzie 2018 roku podpisał Papież Franciszek odbędzie się 8 czerwca w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Obchody beatyfikacji można śledzić wraz z telewizją JP2TV Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
“Jego świętość objawiała się stałą obecnością przy Chrystusie, przed Najświętszym Sakramentem (…). Ponadto niemal w tajemniczy sposób przyciągał do siebie ludzi. Przychodzili z różnymi sprawami, zwierzać się, prosić o modlitwę. Jego sława bardzo się rozszerzała.”
– mówi siostra prof. Adelajda Sielepin, autorka teologicznej części Positio Causa.
Ks. dr hab. Andrzej Wójcik, Rektor Kościoła św. Marka Ewangelisty dodaje, że „Michał Giedroyć był kimś z pierwszego pokolenia ochrzszczonych Litwinów, który wrócił do Polski, aby pokazać owoce chrztu i pomagać Polakom we wzroście w wierze.”
Michał Giedroyć urodził się na Litwie w 1425 roku. Pochodził z książęcego rodu. Był zakrystianem kościoła św. Marka, gdzie teraz znajduje się jego grób. Tam wierni mogą jednoczyć się w modlitwie podczas comiesięcznych mszy świętych.
Najbliższe spotkania poprzedzone konferencją o godzinie 18:00 odbędą się 12 kwietnia oraz 10 maja.
Telewizja JP2TV ponownie, po ubiegłorocznej beatyfikacji krakowskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, objęła patronat medialny nad obchodami beatyfikacji w Krakowie. Realizacja tego medialnego przedsięwzięcia odbywa się pod okiem dr Pauliny Guzik:
„To ogromna radość opiekować się „medialnie” kolejną już krakowską beatyfikacją. Rok temu JP2TV zrealizowała kilkanaście materiałów z beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, teraz opowiadamy naszym widzom historię Michała Giedroycia, i w pewnym sensie odkrywamy tę postać dla Krakowian i Polaków, co ma ogromny walor edukacyjno-informacyjny zarówno szerzej dla naszych widzów, ale też dla naszych studentów”.
Działania telewizji można śledzić na stronie jp2tv.pl oraz w mediach społecznościowych. Będzie je można zobaczyć także na stronie Archidiecezji Krakowskiej.
Proces beatyfikacyjny Giedroycia trwał już od 1998 roku. Dopiero teraz doczekaliśmy się oficjalnego dokumentu od Ojca Świętego potwierdzającego świętość cichego i pokornego zakrystiana. Jego osoba, mimo, że może się wydawać bardzo odległa, w rzeczywistości jest ponadczasowa. Wstawiennictwo i świętość Giedroycia nadal zaznacza swoją obecność i ukazuje się w postaci kolejnych cudów.
Jednym z nich jest uzdrowienie krakowskiego profesora fizyki, Macieja Skrzypka. Profesor trafił do szpitala, jak się okazało, z rozwarstwieniem tętniaka. Lekarze nie dawali żonie profesora nadziei, że operacja się powiedzie i że mężczyzna wyjdzie ze szpitala o własnych siłach. Wspólnota Kościoła św. Marka modliła się wówczas do Michała Giedroycia. Profesor wyszedł ze szpitala, jest aktywnym miłośnikiem gór, zdrowym człowiekiem. Gdy spytał lekarza czy to był cud, ten odparł – niech pan traktuje to tak, że szansa na Pana życie była tak prawdopodobna jak wygranie szóstki w totka.
Michał Giedroyć jest Patronem zakrystianów, ale też niepełnosprawnych, sam chodził o kuli i to, że ze swoją niepełnosprawnością został przyjęty do zakonu wielu uznaje za cud sam w sobie (wówczas do zakonu przyjmowało się jedynie osoby zdrowe).
oprac. A. T.
za: www.nowetv.upjp2.edu.pl/