5th International Conference of Media for Man 23–24.04.2024

Data: 23 - 24.04.2024
Miejsce wydarzenia: Main Library of the Pontifical University of John Paul II in Krakow, Bobrzyńskiego 10 street, 30-348 Kraków
Godzina: 08:30 - 14:30

media_for_man_2024-1280.jpg

Institute of Journalism, Media and Social Communication Faculty of Social Science Pontifical University of John Paul II in Krakow

kindly invites to the 5th International Conference of Media for Man

“Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”

Place: Krakow, Poland
Date: 23rd–24th of April 2024
Language of the conference: English

Conference Committee Chair: Dr. hab. Katarzyna Drag, Dr. Piotr Drag
Contact: piotr.drag@upjp2.edu.pl

Program (pdf)

The conference program covers the following topics:

• Media ethics from an international perspective
  • Media ethics from the perspective of individual Three Seas Initiative (TSI) countries
  • Media ethics: values and anti-values
  • Functionality of codes of media ethics. Law and ethics
  • Media ethics in the world of new technologies
  • Case studies of media crises in individual TSI countries
  • Good practices in media in individual TSI countries
  • Challenges and threats of modern media from the global, European and individual TSI countries’ perspective
  • Ethical security – man for media or media for man?
  • Media ethics in a journalistic context
  • Ethical issues in advertising
  • Ethics issues in public relations
  • Ethics in social media
  • Ethics of algorithms and data
  • Ethics of audiences
  • Media literacy – ethical competence in communication, information literacy.

Faced with the many challenges and threats of modern media civilization, people need a sense of security. One of the most important is ethical security, which guarantees people the protection of their personal dignity and property. Today’s media have a great potential to influence people, which should serve the good of man and social progress. Unfortunately, the potential of the media, if abused, can cause great moral and social damage, as well as violence. The issue of ethical security is timely and worthy of scientific consideration, especially in the age of the Internet and media globalization.

Human security in the media world is necessary in the context of many negative phenomena, including: freedom of speech without accountability; professionalism without understanding the harmony of skill and ethics; image shaping by irresponsible influencers; the perversion of truth by overt and covert lies, manipulation, propaganda and dishonest opinions. All these phenomena are global in scope. Legal and systemic regulations to prevent and stigmatize these phenomena have not kept pace with the pace of development of communication technologies, so one of the main platforms of regulation for human security in a world determined by the media is ethics. The organizers hope to attract: experts, social communication and media (and related disciplines) scholars, journalists, media workers, members of institutions, associations, organizations related to communication and media.

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na 5. Międzynarodową Konferencję Media for Man, która odbędzie się w dniach 23–24 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego 10.

Tematem tegorocznej konferencji jest

„Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza”
(“Media Ethics as a Guarantee of Human Security.
Threats and Challenges in the Three Seas Countries")

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Instytut jest ośrodkiem specjalizującym się w tematyce etyki mediów, nazywanym już w środowisku medioznawczym krakowską Szkołą Etyki Mediów i rozpoznawanym jako ośrodek medioznawstwa personalistycznego. Ośrodek ten jako lider gromadzi badaczy z kilkunastu krajów, by nie tylko promować zagadnienia etyczne międzynarodowo, ale też stworzyć przestrzeń do współpracy i utrwalić kontakty z wieloletnimi partnerami w ośrodkach zagranicznych w zakresie badań etyki komunikacji. W konferencji wezmą udział przedstawiciele kilkunastu krajów.

W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych mediów zapewnienie bezpieczeństwa ludzkiego stało się sprawą priorytetową, a działania etyczne, chroniące godność osobistą i mienie są szczególnie istotne i bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Celem konferencji jest zgromadzenie ekspertów, naukowców, dziennikarzy, profesjonalistów mediów oraz interesariuszy – przedstawicieli krajów Trójmorza – aby zgłębić różne aspekty etyki mediów i bezpieczeństwa ludzkiego. Konferencja oferuje platformę do pogłębionych dyskusji i wymiany wiedzy na temat palących problemów na styku mediów, etyki i bezpieczeństwa. Uczestników zachęca się do aktywnego uczestnictwa i wkładu w kształtowanie standardów etycznych w dzisiejszych mediach w krajach Trójmorza.

Przewodniczącymi komitetu organizacyjnego są
Szczegółowy program wydarzenia oraz więcej informacji organizacyjnych

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała Nauka - wsparcie konferencji
naukowych, tytuł projektu „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w krajach Trójmorza”,